ОДРЖАН ЗАВРШНИ ТРАНСНАЦИОНАЛНИ САСТАНАК У НАШОЈ ШКОЛИ

Наша школа је 27 и 28.06. била домаћин партнерима из школа из Темишвара, Румунија И Ноцера Умбра, Италија на Завршном састанку Еразмус+ пројекта под називом„21st century skills and CLIL for learning about Cultural heritage“. Представљени су резултати пројекта и утицај који је пројекат имао на ученике све три школе, као и на ширу публику која је имала прилику да чује детаље о начину прављења дигиталних прича уз примере радова ученика о Милеви Марић Ајнштајн, Трајану Вуји и Данте Алигијерију, као и о методологији двојезичне наставе где су ученици имали прилику да користе енглески језик у контексту који је везан за садржаје других предмета (грађанско васпитање и родна равноправност- образовање жена и жене у науци; припродне науке и иновативне методе Трајана Вује у прављењу првом модела авиона, као и рад на ширењу толеранције кроз дела Дантеа Алигијерија “Божанствене комедије”). Састанку је присуствовала и наставница из друге школе у Италији која је изложила намеру своје школе да учествује у стварању нових пројектата који ће још висе зближити наше земље, као и проширити и продубити тематику која је била основа овог пројекта, а то је стратешко партнерство различитих школа у функцији развоја региона и дељења примера добре праксе. Договорени су и начини на који идеје и резултати пројекта могу трајати кроз нове пројекте који ће продубити тему CLIL методологије у настави, као и омогућити и другим наставницима да се упознају са радом и приручником који је и један од производа овог пројекта а који се може пронаћи на wеб сајту пројекта www.clil4ch.com  Током боравкла у нашој школи колеге из ЕУ земаља су погледале и изложбу посвећену животу и наше хероине Милеве Марић Ајнштајн у музеју града Новог Сада на Петроварадину, да би након тога поделили своје утиске о раскошном талент и великом уму наше научнице, као и тешким животним околностима кој су спречили њен процват у сфери науке. Састанак је закључен али не и будућа сарадња кроз повезивање наставника и ученика на новим темама.

Александра Спасић
Координатор пројекта